Roboticky asistovaná parciálna nefrektómia

Rakovina obličky je po rakovine prostaty a nádoroch močového mechúra tretím najčastejším urologickým malígnym nádorom. Na Slovensku sa každoročne vyskytne približne 600 nových karcinómov obličiek. Výskyt rakoviny obličiek stúpa na celom svete, najmä však vo vyspelých krajinách. 

Vďaka dostupnosti moderných zobrazovacích metód ako je ultrasonografia, CT či MR, je nádorové ochorenie obličiek čoraz častejšie diagnostikované vo včasnom štádiu ochorenia, a teda bez klinických prejavov. Ak už rakovina obličky má klinické príznaky /bolesť v boku, krvavý moč, hmatný nádor/ je to známka pokročilého ochorenia. Našťastie dnes drvivá väčšina pacientov prichádza na našu kliniku v prvom štádiu choroby. V tomto štádiu je ochorenie plne vyliečiteľné, liečbu predstavuje chirurgická operácia. Ak je nádor obličky vhodne uložený nie je potrebné vyberať celú obličku, aby sme pacienta vyliečili. Stačí vybrať len nádor s neveľkým lemom zdravého parenchýmu. Pacientovi teda ostane prakticky celá oblička, čo predstavuje obrovskú výhodu. U pacientov s funkčne alebo anatomicky solitárnou obličkou by radikálne odstránenie celej obličky viedlo k hemodialýze so všetkými negatívnymi dôsledkami na kvalitu života.

Roboticky asistovaná parciálna nefrektómia sa vykonáva pomocou robotického systému da Vinci. Vo FNsP F. D. Roosevelta pracujeme so systémom da Vinci X od firmy Intuitive Surgical.

Operačný výkon je vykonávaný v celkovej anestézii a trvá približne 1,5 – 2 hodiny. Operácia je robená pomocou prístupov do dutiny brušnej (trokary), cez ktoré sa zavedú špeciálne nástroje, ktorými operatér vykonáva celý operačný výkon. Operácia vyžaduje dvoch skúsených operatérov, jeden je za konzolou a druhý pri pacientovi. Asistent pomáha pri disekcii a hemostáze, mení inštrumenty, zavádza šitie, klipy a nakladá cievny klem.

Pacient je uložený do lumbotomickej polohy. Po zavedení portov nasleduje docking – zapojenie portov na ramená robota. Rozsah mobilizácie obličky závisí od lokalizácie nádoru. Vo väčšine prípadov nie je potrebná extenzívna mobilizácia obličky. Nasleduje zastavenie prietoku krvi obličkou /tzv. teplá ischémia/ zavedením cievneho klemu, resekcia tumoru a sutúra spodiny. Po ukončení sutúry kontrolujeme hemostázu, k obličke ukladáme drén. Tumor odstránený z obličky sa z tela vyberá v špeciálnom plastovom vaku cez malý kožný rez. Konečným výsledkom je 5 malých jazvičiek na brušnej stene.

Záznam z reálnej operácie:

Azda najväčšou výhodou robotickej parciálnej resekcie oproti otvorenej operácii je neporovnateľne menší rez. S tým je samozrejme spojená výrazne menšia bolestivosť a rýchlejšia rekonvalescencia. Kým pri otvorenej operácii má pacient 20 – 25 cm dlhú jazvu, pri robotickej operácii je to len pár drobných mini-incízií.

Bezpečnosť a dobré výsledky boli opakovane dokázané viacerými štúdiami.  V prípadoch, keď je technicky možné obličku zachovať, roboticky asistovaná resekcia obličky je bezpečná miniinvazívna metóda a na našom pracovisku predstavuje už zlatý štandard.

Ďalšie výhody sú:

  • Najpokročilejšia technika operačnej liečby

  • Precízny operačný zákrok s krátkou teplou ischémiou

  • Nízka strata krvi

  • Menej pooperačných komplikácií

  • Excelentné onkologické výsledky

  • Krátka hospitalizácia

  • Kozmetický efekt

Pred zákrokom je potrebné podstúpiť dôkladné vyšetrenie a konzultáciu s urológom, ktorý zhodnotí vašu diagnózu, zdravotný stav, očakávania a možnosti liečby. Urológ vám vysvetlí priebeh, riziká a prínosy roboticky asistovanej parciálnej nefrektómie a odpovie na vaše otázky. Budete tiež informovaní o tom, ako sa pripraviť na zákrok, čo očakávať po zákroku a ako sa starať o seba počas rekonvalescencie.

Ak máte záujem o roboticky asistovanú parcialnu nefrektómiu, poraďte sa so svojím urológom a zistite, či je pre vás táto možnosť liečby rakoviny obličky vhodná. Roboticky asistovaná parciálna nefrektómia je moderná a onkologicky bezpečná metóda, ktorá môže zlepšiť vašu kvalitu života a prognózu.

Dohodnúť online alebo osobnú konzultáciu:

Pre viac informácií o roboticky asistovanej parciálnej nefrektómií si môžete pozrieť nasledujúce zdroje:

https://patients.uroweb.org/cz/zhoubne-nadorove-onemocneni-ledvin/

https://robotika.fnspfdr.sk/urologia/robotika-v-urologii/roboticky-asistovana-parcialna-nefrektomia/ 

Informácie pre pacienta ak ste boli objednaný na robot.oper. v Rooseveltovej nemocníci

Čo je nutné pred plánovanou operáciou?

K hospitalizácií je potrebné doniesť:

  1. Interné predoperačné vyšetrenie a hemokoagulačné testy

  2. Anestéziologické predoperačné vyšetrenie (ak je príjem na operáciu cez pracovný deň, urobíme ho v Rooseveltovej nem. v deň príjmu. Ak je príjem v nedeľu, musí prísť pacient na našu príjmovú ambulanciu už v piatok  pred hospitalizáciou, aby sme ho poslali na anesteziologickú kontrolu v našej nemocníci )

  3. Vynechať lieky na riedenie krvi, resp. ich zmeniť za nízkomolekulárny heparín 10 dní pred operáciou

  4. Ak ste nahlásený na operáciu inde, musíte sa odhlásiť, pretože zdravotná poisťovňa nám neumožní objednať Vás na operáciu u nás.

  5. Vaše lieky, ktoré aktuálne užívate

  6. Podpísaný informovaný súhlas pacienta (dostanete pri príjme alebo si ho možete vytlačiť tu)

  7. Výsledok zobrazovacieho vyšetrenia – CT, MR,  je potrebné doniesť k operácií a tiež ho nahrať do nemocničného PACSu cez CT archív nemocníce. (spojovacia chodba medzi poliklinikou a lôžkovou časťou)

Ako sa pripraviť na roboticky asistovanú parciálnu resekciu obličky?

  • Akonáhle dostanete u nás termín na operáciu, stávate sa členom nášho operačného tímu. To znamená že aj vy máte niekoľko domácich úloh, ktoré sú dôležité pre dobrý výsledok operácie. Výsledok operácie je výsledok spoločný-pacienta a operačného tímu.

Je dôležité sa dostať do fyzickej kondície, začať športovať, prechádzky , turistika, čokoľvek, čo vás dostane do formy.

Ak máte obezitu, schudnite, je potrebné čo najviac sa priblížiť ku zdravým hodnotám BMI

Čo očakávať po roboticky asistovanej parciálnej nefrektómií?

Po zákroku budete prevezení na oddelenie, výnimočne ak je potrebné, na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde budete monitorovaní a liečení. Budete mať katéter na odvod moču a drenáž na odvod krvi.  Budete tiež dostávať antibiotiká na prevenciu infekcie a infúzny roztok s analgetikami na zmiernenie bolestí.

Pooperačný režim 

Váš pobyt v nemocnici bude trvať po operácií ešte približne 2 až 3 dni, v závislosti od vášho zdravotného stavu a priebehu zotavovania. Za štandardných okolností prvý deň po operácií vyberáme dren aj močový katéter a odsledujeme rany. Ak je všetko v poriadku, pacienta ďalší deň prepúšťame domov. 

Po prepustení z nemocnice budete musieť dodržiavať pokyny urológa, ktoré zahŕňajú:

  • Užívať lieky na riedenie krvi ako je Fraxiparine po dobu 28 dní podľa predpisu

  • Kontrolovať miesta rezov a starať sa o ne podľa pokynov

  • Pite veľa tekutín, aby ste zabezpečili dobrú hydratáciu

Po tejto operácií sú dve sitácie, ktoré si vyžadujú prísť späť do nemocníce na urgent. Prvou je ak nastanú teploty nad 38 st. C trvajúce viac ako 24h, druhou hrozbou sú krče v bruchu a zástava vetrov. Vtedy je potrebné zobrazovacie vyšetrenie, ktoré odhalí možnú príčinu ťažkostí.

Približne mesiac po operácií sa dostavíte na termín pooperačnej kontroly, kde si doplníme histológiu (pri každej operácií odosielame preparát na histologické vyšetrenie) a dohodneme ďalší postup.

Next
Next

Roboticky asistovaná prostatektómia